top of page
Diagnostyka Nawierzchni Lotniskowych
hwd5
hwd4
hwd3
hwd2
hwd1

NOŚNOŚĆ NAWIERZCHNI SZTUCZNYCH

 

     Niezwykle istotnym parametrem charakteryzującym stan nawierzchni lotniskowej jest jej nośność. Badaniu nośności podlegają wszystkie elementy funkcjonalne lotniska, zarówno nowo wybudowane, remontowane, jak i te będące w ciągłej eksploatacji. Badania kontrolne wykonuje się z częstotliwością od 3 do 5 lat.

 

     Do pomiaru nośności nawierzchni lotniskowych oraz drogowych metodą nieniszczącą wykorzystujemy ugięciomierz udarowy typu HWD firmy Dynatest Denmark. Ze względu na szybkość pomiaru i mobilność urządzenia badanie nawierzchni lotniskowych wykonywane jest w sposób nie wywołujący większych zakłóceń w ruchu lotniczym. Wyniki badań nośności nawierzchni lotniskowych podawane są w postaci wskaźnika PCN zgodnie z wymaganiami ICAO.

SZORSTKOŚĆ

 

Analogicznie do badania nośności każdy element funkcjonalny lotniska należy sprawdzić pod kątem współczynnika tarcia. Parametr ten ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa prowadzenia operacji lotniczych przez statki powietrzne, w szczególności przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

 

Do pomiaru szorstkości nawierzchni lotniskowych wykorzystuje się tester szorstkości ASFT - Airport Surface Friction Tester na przyczepie T-10. Podobne urządzenia są standardem na polskich i zagranicznych lotniskach przy raportowaniu o pogodzie NOWTAM i SNOWTAM, a dzięki dużej mobilności są nieocenionym urządzeniem do pomiaru tarcia w czasie pomiędzy operacjami startów i lądowań samolotów. Wyniki badań szorstkości są podawane w postaci współczynnika tarcia zgodnie z wymaganiami:

  • Załącznika 14 do Konwencji o Międzynarodowym Lotnictwie Cywilnym Lotniska, tom I

  • Projektowanie i Eksploatacja Lotnisk, wydanie V, ICAO. Advisory Circular No: 150/5320-12C, U.S. Department of Transportation, Federal Aviation Administration.

Tester szorstkości ASFT na przyczepie T-10znajduje się w wykazach ww. dokumentów.Zakład Lotniskowy dysponuje również urządzeniem ASFT T2Go umożliwiającym pomiary wszędzie tam, gdzie badanie przyczepą T-10 jest niemożliwe ze względu na wymiary geometryczne ocenianego elementu.

asft3
asft5
asft4
asft2
asft1
planograf 4
planograf 5
planograf 3
planograf 2
planograf 1

RÓWNOŚĆ

 

Zakład Lotniskowy wykonuje pomiary równości nawierzchni lotniskowych zmodernizowanym planografem typu P-3z. Urządzenie jest przeznaczone do określania metodą ciągłą wielkości nierówności występujących na nawierzchniach lotniskowych. Wyniki pomiarów zapisywane są w sposób cyfrowy w rejestratorze, następnie przesyłane do komputera. Urządzenie przystosowane jest również do przesyłania mierzonych wielkości bezpośrednio do komputera.

Stronę wykonał: mgr inż. Paweł Iwanowski

Kierownik Zakładu: ppłk dr inż. Mariusz Wesołowski 
tel. 261 85 13 24 
e-mail:
mariusz.wesolowski@itwl.pl 

bottom of page